Kontakt

Kansliets telefontider:
Måndag 10:00-12:00
Tisdag  10:00-12:00
Onsdag 10:00-12:00
Torsdag 10:00-12:00
 
Telefon: 08-420 030 50
 
Många frågor kan du få svar på via vår hemsida: 
 


Behöver du prata med en erfaren konsult som har autismspecifik kompetens?

Du som är medlem och har frågor om autism har möjlighet att ringa Utbildningscenter Autisms konsulter för ett samtal. Konsulterna har inte juridisk kompetens.

Telefontider:
Tisdag 18.00 - 20.00 
Torsdag 18.00 - 20.00
(Gäller ej helgdagar.)

Telefon: 08-420 030 50

Har du frågor av lokal karaktär till exempel vad som gäller i just din kommun hänvisar vi till våra distrikt som du hittar kontaktuppgifter till här: Distriktsföreningar


 

Kansliets personal


Intressepolitisk utredare skola/utbildning och barn/unga
Agneta Söder
 

Ekonomiansvarig 
Carina Pettersson
carina.pettersson@autism.se
08-420 030 53
 

Fotograf och illustratör
Christina Teuchler
christina.teuchler@autism.se
 

Föreningsutvecklare
Emil Hjelte
emil.hjelte@autism.se

 
 
Förbundssekreterare
Gunilla Sundblad
08-420 030 55
 

Intressepolitisk utredare & projektsamordnare
Hanna Bastrup
hanna.bastrup@autism.se

 
Skribent
Hanna Danmo
hanna.danmo@autism.se
 

Administratör
Joanna Jansson
 
Förbundsjurist
Maria Sivall
maria.sivall@autism.se



Redaktör Ögonblick, e-autism, diagnos och forskning
Mats Jansson 
 
 
 
Kommunikatör
Minna Nyman Sabbadini
minna.nyman.sabbadini@autism.se
 
 
Kommunikatör
Sofie Ekholm
sofie.ekholm@autism.se
08-420 030 58