Kontakt

Kansliets telefontider:
Måndag 9:00-12:00
Tisdag  9:00-12:00
Onsdag 9:00-12:00
Torsdag 9:00-12:00
 
Telefon: 08-420 030 50
 
Många frågor kan du få svar på via vår hemsida: 
 


Behöver du prata med en erfaren konsult som har autismspecifik kompetens?

Du som är medlem och har frågor om autism har möjlighet att ringa Utbildningscenter Autisms konsulter för ett samtal. Konsulterna har inte juridisk kompetens.

Telefontider:
Tisdag 18.00 - 20.00 
Torsdag 18.00 - 20.00
(Gäller ej helgdagar.)

Telefon: 08-420 030 50

Har du frågor av lokal karaktär till exempel vad som gäller i just din kommun hänvisar vi till våra distrikt som du hittar kontaktuppgifter till här: Distriktsföreningar


 

Kansliets personal

 
Förbundssekreterare
Gunilla Sundblad
08-420 030 55
 
 
 

Ekonomiansvarig 
Carina Pettersson
carina.pettersson@autism.se
08-420 030 53
 
 

Administratör
Joanna Jansson



Fotograf och illustratör
Christina Teuchler
christina.teuchler@autism.se

Förbundsjurist
Maria Sivall
maria.sivall@autism.se



Redaktör Ögonblick, e-autism, diagnos och forskning
Mats Jansson 
mats.jansson@autism.se 
 

Intressepolitisk utredare skola/utbildning och barn/unga
Agneta Söder
agneta.soder@autism.se
 
 
 
Skribent
Hanna Danmo
hanna.danmo@autism.se

Kommunikatör
Sofie Ekholm
sofie.ekholm@autism.se
08-420 030 58